Éves mérleg
A napokban volt egy éve, hogy a podo-pro.hu „felszállt”.
302 cikk jelent meg ez idő alatt.
27566 a látogatások száma, és a 17411 látogató átlagosan 3:52 percet töltött a cikkek olvasásával.
77 országban olvasták a lapot. Legyünk őszinték – a többség csak belepillantott, de azok, akik nem csak egyszer tévedtek az oldalainkra, azok is 51 országból valók.
24298 belépés volt Magyarországról, 1054 Izraelből, 300 Romániából, 227 Németországból, 219 az Egyesült Királyságból, 204 az USA-ból, 140 Svédországból, 132 Szlovákiából, 119 Ausztriából, 80 Olaszországból, Franciaországból 76, de a visszatérő olvasók közt az európai országokon kívül olyanok is vannak, mint Kina, Törökország és Egyiptom. Ahhoz képest, hogy olyan egzotikus nyelven írok, mint a magyar, nem rossz szórás. Itt kell megjegyeztem, hogy a helymeghatározás nélküli olvasók belépése 70 -ha paranoiás lennék, akkor ezeket a titkosszolgálatoknak tudnám be…:)
Az olvasói hűség ügyében még bőven van mit tenni – csupán 36%-a az olvasóknak tért vissza, miután egyszer belépett.
A legtöbben a hírlevél alapján jutnak az oldalra, kivételt képezett a Banksy-ről írt cikk, ami egészen elképesztő karriert futott be. A legtöbb, rendszeres olvasó az építészfórumról és a facebookon keresztül érkezik, de egyre több blog, amely bizonyos témákkal hasonlóságot mutat, megjelenik, mint forgalmi forrás.
A jövőben ki kell szélesíteni a szakirányú együttműködést. Meggyőződésem ugyanis, hogy az információözönből az emberek egyre tudatosabban választanak érdeklődési körüknek megfelelő forrásokat. Amint valaki beteszi a podo-pro linkjét a számítógépe könyvjelző eszköztárba, az azt jelenti, hogy rendszeresen visszatérő olvasó.
A legnépszerűbb cikk a Banksy, de a legnagyobb érdeklődést a sorozatok keltették: elsősorban Az én váram – sorozat, a Judapest-sorozat, és mostanában az Ön(fenntartó)kormányzat-sorozat. Úgy gondolom, hogy ezekben fedezték fel az olvasók azt a szerkesztői törekvést, hogy szeretnék a téma-felvetésen túl, a problémák megoldása felé terelni a szót.
Sajnos, a hozzászólások száma nagyon kevés (154), vagyis a diskurzusban való részvétel még nagyon gyenge. Igaz, minél kevésbé szakmai egy cikk, annál inkább „megmozgatja” az olvasót, de ez nem elég – minden téma közérdekű, tehát mindenki beleszólhat abba, amit olvas. Sőt, nagyon fontos lenne, hogy az olyan nehéz témák, mint az önkormányzati rendszer reformja minél több embert késztessen megnyilvánulásra.
A lap célja ugyanis nem az, hogy majd mi megmondjuk a tutit! Igaz, hogy olyan témákhoz szólunk hozzá, amelyekben az éppen aktuális híren túli összefüggéseket kereshetjük, vagy olyan nemzetközi példát tárhatunk a magyarul olvasók elé, amiből tanulhatunk – de még a leghatározottabban kinyilvánított szakmai véleményünket sem tartjuk az egyedül üdvözítőnek – bárki leírhat jobbat.
Nem titok, hogy ez a lap üzleti vállalkozás – nem támogatja semmilyen állami adomány. Igaz, a lapalapításkor tudomásul vettük, hogy meg kell fizetni a „befektetési időszak” árát. Ezért az irói gárda még sokkal szűkebb, mint ahogy azt szeretnénk, de ameddig nem tudunk honoráriumot fizetni, addig csak olyan „vendégeink” lehetnek, akik cikkeiket fizettség nélkül ajánlják fel a lapnak. Létalapunk az olvasottság, ezért igyekszünk olyan cikkeket megjelentetni, amelyek „időtállóak” – évek múlva is érdemes lesz elolvasni őket, akárhogy alakulnak a dolgok Magyarországon. Ugyanakkor nem titkoljuk, hogy olyan „elbizakodott” tervünk van, hogy a magazin cikkei, és az a diskurzus, ami ennek következtében kialakul, befolyásolja a történéseket – jobb irányba tereli a környezethez, a kultúrához és a közösséghez való viszonyt Magyarországon, esetleg azt a demokrácia-deficitet is csökkenti, ami ma egyre súlyosabb károkat okoz. Ehhez összefogás kell, minél szélesebb társadalmi összefogás, amelynek a podo-pro.hu része kíván lenni.
Ezen felül, természetesen, fenn kell tartanunk a lapot, ami a befektetési időszak után csak a hirdetésekből képzelhető el. Jelenleg csak az automatikus google-hirdetések vannak a lapon, de a jövőben, fokozatosan megjelennek a magazin témáihoz illeszkedő egyéb hirdetések.
Egérszürke-falú ház
Az utca, ahová reggelente megérkeztem, az egykor divatos Mágnásnegyed, a Nemzeti Múzeum és az első magyar Parlament környéke, ahol valamikor sikk volt palotát építeni. A katolikus belvárosból kitiltott protestáns nemesek kezdtek itt építkezni a XIX. század elején, később a Főrendiház tagjai és a meggazdagodott zsidók is megkedvelték a környéket.
Mágnások ma már nincsenek itt, az eredeti eleganciájukat vesztett paloták közül azonban viszonylag sok túlélte a háborúkat és a szocializmust. A bérpaloták nagylakásait ugyan szétfarigcsálták, a gondoskodás-mentes évtizedek is nyomot hagytak az épületeken. A kilencvenes évek elején társasházakká alakultak az állami nemtörődömség bérházai.
Egérszürke homlokzatú ház, az eredetit silányul utánzó kapu, derékroppantó postaládasor után, kaputelefonos kódra nyíló ormótlan vasrácson belül, levert sarkú irígy-sárga falak. A felejthető állami tulajdont idéző izléstelen igénytelenség.
Az udvarban szedett-vedett növényzetű kert oldja a betonplaccok-járdák egyhangúságát. Négy emeletnyi gangsor magasodik fölé. A falak meghatározhatatlan árnyalatúak a rájuk rakódott több évtizedes portól. Beljebb, még egy rácsos ajtó után, a második udvar, amely eredeti arányaiban maradt fenn, onnan pedig még tovább lehet jutni a harmadik kertecskébe – már aki tudja, hogy létezik az a kert.
Jobb híjján vettem itt lakást. Nem szerettem a keleti oldal földszinti fénytelenségét, a lakás bejárata előtti betont, a kukucskáló szomszédokat, és a lakás belső zagyváltságát sem. Másfél éven át laktam bérlőként, és kerestem másutt a nekem való lakást. De csak reménytelenül rosszakat találtam.
Lakva ismertem meg a lakás előnyös oldalait, és egy idő után már azt is tudtam, hogy miképpen lehetne jobbá alakítani. Egy véletlen beszélgetés során kiderült, hogy a lakás, tulajdonképpen eladó, én pedig megfáradva a hiábavaló keresgélésben megvettem.
Átalakítás-mániám kiteljesedett: a lakáson kívül, az udvar és az egész ház megváltozott képzeletemben.
Báró Podmaniczky László 1885-ben kapott engedélyt a földszint plusz két emeletes bérpalota megépítésére saját háza előkertjében. A kapubejárót a lovashintó méreteire szabták. Istálók és kocsiszín választották el az uraságot a bérlőitől. Saját kútból húzták a vizet, de az utca már csatornázva volt.
A földszinten négy és fél méter belmagasságú dongaboltozatot építettek, nyolcvan centi vastag külső falakra. Az eredeti helyiséget a későbbi korokban két lakásra választották szét. Az én lakásomhoz még hozzátoldottak egy belső helyiséget, ami az első emeleti légudvarra szellőzik – ezen a ponton hat méteresre nyúlik a belmagasság. A két helyiség közötti falba 120 centi széles, íves tégla-áthidalót építettek – valószínűleg ugyanazt használták minden falnyílásnál, az összes ablaknál, ajtónál.
A lakás legfőbb értéke a méretén kívül – 29 négyzetméter -, a téglaszerkezete. A dongaboltozat, az áthidalók, a vastag falak. Ha pedig ez a legfőbb érték, akkor ezt kell megmutatni.
A kis alapterület az én szememben érték – sosem kívántam négyzetméterekben tobzódva élni. Magam takarítok. Nem mintha szeretnék takarítani, de a koszt utálom, és idegenek ne matassanak a holmim között! A feladat tehát az volt, hogy ebből a sötét oduból egy kellemes kuckót alakítsak ki magamnak.
Az elhanyagoltság városa
A tél, makacsul, nem akart elmúlni.
Már három hónapja, reményvesztetten dideregtünk.
Havazott, fagyott, hókupacok közt óvatoskodtunk.
Az enyhébb mínuszokban sós pocsolyák lepték el a várost. A ködös, füstös, mocskos belvárosban behúzott nyakú, fásult emberek kerülgették egymást. A szakadtak motyói is eltűntek a az üres üzletportálok aljából, már az aluljárók is túl hidegek voltak.
Magas kupacokban tartotta magát a fekete hó az útszéleken és a járdákon. Többnyire csikk-miteszerekkel borítottan. Reggelente jégbedermedt minden.
Egyhangú piszkosszürkébe olvadtak a napok. Korán keltem, kicsivel a fény előtt. Ugyanazt a nadrágot húztam fel a reggelre megszáradt harisnyára és macskanadrágra, három pulóverpárt váltogattam. Este mostam, hogy két nap múlva megint felhúzhassam. Nem volt otthonom.
A lakásom felújítása elhúzódott, előbb a legjobb barátnőmnél, később a legtürelmesebb barátomnál laktam. Mindketten szeretnivalóan jó emberek, de ahogy anyám szokta mondani – a vendégség három napnál tovább már nem az igazi.
Budapest az elhanyagoltság városa.
Vannak nagyszerű természeti adottságai, régmúlt korok gyönyörű épületei, sőt, nagy ritkán, még az is jó, amit mostanában alkottak, de az elhanyagoltság, a piszok szinte mindent belep.
Utam, reggelente a Bazilika mögötti mellékutcából vezetett, átszelve az Andrássy utat, a belvárost szegélyező hatsávos autófolyam mellett. A nagy magyar Gödörre néző utcakép otrombán foghíjas: egyik üzlet bedeszkázott, mellette egy bizakodó kezdő, amit egy haldokló követ, hogy aztán megint egy üres, tört-üvegű kirakat következzék.
A valamikori 100 apró cikk bejáratánál ült a törpe. Minden reggel, a legnagyobb hidegben is. Egy párnafélén, szfinx nyugalommal, üres tekintettel, előrenyújtott kézzel. Mellette nem volt kalap vagy doboz, ahogy egy jól nevelt koldushoz illik – meztelen kezébe kellett a pénzt beletenni. Ettől többen visszakoztak. A hajnali sietősek rá sem néztek – tudták, hogy ott van, ezért jó előre elfordították a fejüket, és az övéhez hasonló kifejezéstelen ábrázattal bámulták az autósort, vagy a távolabbi szürkeséget.
A Király utca sarkán, ahol a Deák téri aluljáró lépcsője, mint egy gúnyosan kiöltött nyelv odacsapódik, az éjjel-nappali üzlet körül dülöngélők és vizeletfoltok között kell sasszézni minden napszakban. Itt a hó hamar zsugorodott. Sárgás-barnássá vált, megfagyott, majd az intenzív sózástól eltócsásodott.
Esténként, „hazafelé” menet itt vásároltam az ennivalót. Az automata tolóajtón belül gatyarohasztó meleg csapott meg, a pénztár előtti sorban sokszor lehámoztam magamról a kabátot az izzadtságtól. Egyik különösen hosszú sorban figyeltem fel a nőre – ott állt a kassza túlsó végén. Hatan-heten álltak előttem, mire sorra kerültem, és ő mindegyiket szó nélkül végigvárta. Amikor én következtem megkérdeztem, hogy segíthetnék valamiben? Az arca egy árnyalattal még kétségbeesettebb lett – csak egy cigit akarok venni – mondta. Rendben, vegyen – bólintottam. Lassan kiguberálta a pénzt a cigiért és aztán tétován kitántorgott a melegről. Az ajtóban még találkoztunk. Nem volt hálás a tekintete…